„A varrás elég korán belopózott az életembe, bár kislányként sokáig csak a szabóasztal és a varrógép mellett állva néztem, hogy nagymamám mi mindent varr meg a legkülönfélébb kívánságokat teljesítve.” – mondja Kata, a Varrósziget létrehozója.
Tőle lestem el a varráshoz szükséges alapdolgokat, elsősorban persze elméletben. Mert a gyakorlat kicsit mást mutatott jó ideig. 12 évesen eltettem életem első, önállóan varrt blúzát emlékbe, mintha sejtettem volna, hogy egyszer még szerepe lesz.
Most pedig megmutathatom Neked, hogy honnan is indultam annak idején, amikor még semmi „szakszerűt” nem tudtam a szabás-varrás fortélyairól. Ez a blúz a legegyszerűbb szabású darab, T ujjal, és ráadásul a nyakát belebújósra szabtam, hiszen akkoriban a gomblyuk és a gombok, pláne a gombolás kialakítása és a szabás még nagyon-nagyon távoli messzeségben lebegtek szaktudásom horizontján.
Varrásszélesség? Az micsoda?
Fogtam nagymamám cikk-cakk ollóját és ezzel el is intéztem. Nyakkör kivágás? Abból sem csináltam gondot, egyszerűen duplán visszahajtottam, és persze meg is szenvedtem vele, hiszen ezzel a módszerrel lehetetlenség szép nyakkört varrni. Mégis olyan büszke voltam, és nem foglalkoztam semmivel, hanem továbbra is csak varrtam és varrtam.
Közben jött a steppelt dzseki, ami már sokkal inkább hasonlított arra, aminek hívjuk, de persze csak a csíkos blúz után 8 évvel.
A Könnyűipari Mérnöki Főiskolán pedig gondoltam egy merészet, és beneveztem egy divattervező versenyre. Bár ruhaipari szakirányon tanultam, az ilyesfajta megmérettetés ismeretlen volt számomra, és nem tudtam, mit tudok kihozni magamból. Ráadásul a versenyen nemcsak a küllemet zsűrizték, hanem a kidolgozást is, vagyis a varrásszélességek elszegését akkor már nem bízhattam a cikk cakk ollóra. Második helyezést értem el, majd húsz jelentkező közül.
Ma pedig már a Varrósziget varrós blogot koordinálom, és már nem okoznak gondot sem a varrásszélességek, sem más alapművelet, sőt, innen Te is megtanulhatod őket .
S hogy mit is szeretnék mindezzel elmondani? Az életben is úgy van: ha merünk megtapasztalni addig ismeretlen helyzeteket, akkor sokkal-sokkal nagyobb magabiztosságra tehetünk szert. A magabiztosság pedig ahhoz kell, hogy megteremthessük magunknak azt a lelki-szellemi életet, amire vágyunk!
Ha szeretnél új dolgot behozni az életedbe, akkor indulj el, még ha ez sok türelmet és kitartást igényel is Tőled. A befektetett energia megtérül, vagy úgy is mondhatnám, hogy az energia nem vész el, csak átalakul 🙂 Te mire vársz még? 🙂
A kislányként varrt blúz belülről, szegés cikk cakk ollóval (még nem ment a cikk-cakk varrás géppel), a varrás szélességek pedig méreten aluliak (még nem tudtam mi fán terem a pontos varrásszélesség)
A főiskolai divattervező pályázati terv (saját rajz), és a kollekció néhány darabja a valóságban:
Nagyon tetszik nekem ez a tanfolyam, igaz valamennyit én már értek a géphez. Most nagyon szeretnék magamnak varrni egy szoknyát csak nem tudom aszabást. Szeretnék kérni tőled szabásmintát ha lehetséges. Köszönettel Zsuzsa.
Kedves Zsuzsa
szoknya szabásmintával kapcsolatos anyagokat ebben a csomagban találsz: http://varrasoktatas.hu/szabasvarazs/
További jó varrást kívánok,
Kata 🙂
Kedves Kata!
Newkem szörnyűre sikeredett egy selyem kalap megvarrása, így fejdíszt készítettem belőle ami ugyan szép, de kifutóra való mondták azok akiknek mutattam. Minden álmom hogy divattervező legyek de húsvétra kalapot szeretnék készíteni magamnak, sötétkék selyemből és sötétkék selyem rózsából. Nagyon tetszik a varró oldalad és az online varró tanfolyamodat is köszönöm szépen. Szeretnék menni a varró tanfolyamodra ha lesz mert gyönyörűen varrsz és a képen itt az a kabátka egyszerűen gyönyörű. Én Hozzád szeretnék járni tanulni varrni, mert annyira vágyom rá hogy egyszer divattervező lehessek és szeretném ha Te lennél a mentorom 🙂 én kislány koromban a barbi babáimnak varrtam gyönyörű ruhákat kézzel és a mamim azt mondta, hogy ha ezt szeretem csinálni, akkor mindenképp tanuljak meg igazán szépen varrni. Párnákat dísszel a közepén már varrtam de kalapot szeretnék húsvétra hogy amikor a család összejön én legyek a leg csinosabb. Szia Dóri
Kedves Dóri,
nagyon örülök a kitartásodnak és az elhatározásodnak, azt hiszem jó úton jársz! A lényeg, hogy ne add fel, bármilyen nehézség is jönne közbe, és folyamatosan fejleszd a tudásodat! Sok sikert kívánok!
Kata 🙂
Kedves Kata!
Szívből gratulálok a weboldaladhoz!
Köszönöm, a biztató szavakat!
Egy lélekgyógyász is van benned!Remek!
Kedves Zsófia,
köszönöm az elismerő szavaidat, és nagyon örülök ha az írásom „célba” ért, köszönet érte 🙂
Igazan boldog vagyok hogy ratalaltam a weboldaladra, annyi erot adott nekem hogy elolvastam a torteneted,miota megkaptam a parom edesanyjanak a varrogepet folyton azon gondolkodtam mennyire szeretnek megtanulni varrni de mivel Belgiumban elek es sajnos nem beszelem a nyelvet angol oktatas sajnos nincsen igy hat internetrol probalkoztam osszehozni valamit de sajnos idaig eleg sikertelenul.Rengeteg otletem lenne csak sajnos a tudasom nincsen meg hozza, de nem adom fel mivel anyukam is varrono volt,mindent magatol tanult,a kozeljovoben valoszinu meg tud latogatni igy remelem elsajatithatom majd az alapokat,addig is probalkozom es bizom benne hogy idovel eljon majd a varva vart siker.
Koszonom es nagyon szep napot neked
Livia
Kedves Lívia
kívánok sok kitartást a tanuláshoz és sok örömet a varrásban! Egyetértek: ne add fel 🙂 Remélem, hogy a weboldalammal én is hozzá tudok járulni mindehhez és az ismereteid bővítéséhez!
Üdvözlettel:
Kata