A varrás eldolgozás lényege, hogy amikor egyenes varrattal dolgozol, akkor a varrási szakasz végét valahogyan rögzíteni kell, el kell dolgozni, hogy ne bomoljon fel a huroköltés. Ez a varrás eldolgozása. De hogyan csináld?
Varrótanfolyamon ez mindig visszatérő kérdés. Ez többnyire megoldódik magától, amikor két alkatrészt összevarrsz, majd azt is egy következőhöz: pl. egy blúznál az oldal varrás a karöltő varráshoz fog rögzülni, így az oldalvarráson a karöltő varrat áthalad, ezáltal rögzíti azt. Ha azonban olyan szakaszt varrsz (pl. nadrágfelhajtásnál, színoldalon valamilyen dísztűzésnél), amelyiknél a varrás vége nem dolgozódik bele egy következőbe, akkor ott másféleképpen célszerű eljárni varrás eldolgozás során.
Varrás eldolgozás módja (1)
Az egyik megoldás az, hogy a varrat cérnaszálait egyszerűen megcsomózod, és levágod a felesleges hosszt. (1-4 fotó)
Varrás eldolgozás (2)
A varrás eldolgozás másik rögzítési módja az „előre – hátra öltés”, vagyis a reteszelés. Ma már mindegyik varrógépen megtalálható az előre-hátra varró gomb, amit nyomva tartva a varrógép visszafelé varrja a kelmét. Így tulajdonképpen a varrat „saját magát” rögzíti. Ekkor nem kell csomózni a cérnaszálakat, elegendő csak levágni azokat. (5. fotó)
Varrás eldolgozás oktató videó
Készítettünk egy szuper részletes oktatóvideót is, amiből profin megtanulhatod a varrás eldolgozás kétféle módját, a csomózást és a reteszelést is. Minden információt megtudhatsz a Prémium varrás kezdőknek tanfolyamból vagy a képre kattintva:
Varrás eldolgozás nadrágfelhajtásnál
Nadrágvarrásnál, az alja felhajtásánál célszerű a varrást a nadrág belső szárán kezdeni. A varrat indulási és egyben befejezési pontja itt ugyanis kevésbé van szem előtt, mint a szár külső oldalán. Így a varrás eldolgozás helye is szinte észrevétlen marad. Nadrág szár szakszerű és egyszerű felhajtásáról és leengedéséről itt tanulhatsz