A varrógéptű vastagság, avagy a géptű méretek azért is fontosak, mert nem mindegy, hogy milyen vastagságú varrógéptűvel akarsz a kelmébe hatolni. Mik a legalapvetőbb tudnivalók?
A varrás sikere több olyan apró részleten múlik, amit csak egyszer kell magunkévá tenni, és utána már természetessé válik. Ilyen részlet a megfelelő vastagságú varrógéptű kiválasztása is.
Fontos, hogy egyeztesd a varrógéptűd vastagságát az anyagod vastagságával. Értelemszerűen, minél vastagabb a kelme, annál vastagabb tűvel célszerű varrni, ellenkező esetben vagy szétroncsolja a tű a textil szálakat, vagy beletörik az anyagba.
Varrógéptű méretek számozás alapján
A varrógéptűket az alábbi számozás szerint különböztetjük meg:
- 60 -as géptű
- 70 -es géptű
- 80 -as géptű
- 90 -es géptű
- 100 -as géptű
A legvékonyabb varrógéptű, amit kapni lehet, a 60-as méretű, ezekkel varrhatod a muszlin, géz, és más finom szövésű kelméket. 100-as tűt használhatsz akkor, ha vastagabb téli szövetkabátot, vagy pl. farmert varrsz, ez utóbbihoz speciális farmer varrógéptűt is lehet kapni. Pl. bélésselyemhez a 90-es géptű már nagyon erős, használata az anyag sérülését, ráncolását okozza. Elsősorban 60-as vagy 70-es géptűvel ajánlatos varrni. Általánosságban 70-es varrógéptűvel varrhatod az anyagok nagy részét, és elegendő csak akkor cserélni a tűt, ha vékonyabb vagy vastagabb kelmét varrsz.
Speciális varrógéptű fajták, tűcsere
Léteznek speciális varrógéptűk is, ezekről a Varrás Kezdőknek varrótanfolyamban tanulhatsz itt. Ugyanitt videós oktatóanyagot is találsz a tűcsere módjáról
Cérna befűzése a varrógéptűbe
A cérnát többféle módon is befűzhetjük a varrógép tűbe: ujjaink segítségével, ami kissé macerás, vagy kézi tűbefűzővel, netán automata tűbefűző segítségével.
Nekem az óramutatóval egyirányban forgott és nem is változott.